הצרעה

 

הצרעה בונה קן "מוצק" על-ידי "מלט" שהיא הפרשה רירית שלה, כאשר בראש הקן ישנו פתח קטן כלפי מעלה. לאחר בניית הקן, היא יוצאת לחפש מזון שהם זחלים קטנים. הצרעה בעקיצתה מפרישה רעל ומחדירה אותו לגוף הזחלים ומשתקת אותם, ולא ממיתה אותם, כמובן שלצורך זה היא חייבת לאתר את המקום הנכון במערכת העצבים...! והיא מצליחה בדיוק נמרץ! אחר-כך היא מכניסה את הזחלים לתוך הקן, אל המקום שהיא אמורה להטיל שם את הביצים. והסיבה היא פשוטה, מאחר שהזחלים אמורים להיות מזון לצאצאיה שיבקעו מהביצים, אם הזחלים היו מתים הרי היו נבאשים ונרקבים, ואילו עכשיו הם נשארים במצב טרי ללא כל אמצעי משמר... כשהאם מבטיחה גם את שלומם של צאצאיה בכך שנשארו הזחלים משותקים...!

אך טרם הסתיים העניין: הגם שאותם זחלים הנם משותקים, מכל מקום הם מסוגלים להתנועע, ומסוגלים לסכן את הזחל היוצא מן הביצה, על-כן הצרעה טווה כור דק עשוי כמשי, ותולה בזווית בתוך הקן 'גשר' - ראשו האחד בתקרת הקן ותחתיתו ברצפת הקן, ומדביקה את הביצה בכור המשי, ואותו זחל הבוקע מהביצה, משלשל את עצמו דרך אותו כור עד הזחל, נוגס ממנו וכשחש בסכנה שוב מטפס ועולה כלפי מעלה, וכשחש בטחון יורד שוב ומסיים את אכילתו...!

אחד הדברים המפליאים ביותר הוא: שזחל הנקבה גדול פי שנים מזחל הזכר, ואכן זקוקה הנקבה לפי שנים מזון מזחל הזכר. החוקרים גילו - שבקן מסוים הצרעה מאחסנת חמשה זחלים, ובקן מסוים היא מאחסנת עשרה זחלים, וכאן הפלא שהקן שיש בו חמשה זחלים, מטילה הצרעה ביצים שנבקעים מהם זחלים זכרים, והקן שיש בו עשרה זחלים, מטילה ביצים שנבקעים מהם צרעות נקבות.. הרי הצרעה אינה טועה לעולם, צריכה היא לדעת מראש את המין של אותו הזחל העתיד לבקוע מאותה ביצה...!!

מה שהאדם "החכם הפיקח והנבון" אינו מצליח לדעת, יודעת הצרעה בפשטות. מה שהיום יודעים את מינו של העובר בבטן האשה, זה כמובן לאחר שמומחים יגעו שנים לבנות מכשירי "אולטרא סאונד" וכיוצא בזה, האם ידיעתה של הצרעה אינה מכריחה כמו כן ש"מישהו" נתן בה את הכוח הזה...?

 

היתוש

 

היתוש, למרות קטנותו, מכיל: לב, קיבה, מעיים, כלי-דם ועצבים... הוא יכול לדקור את עורנו (בהשוואה לאורכו, זה מבצע של קדיחת חור בקיר שעוביו 40 ס"מ). הוא ניזון גם מדמנו, ועל-כן אנו חשים להורגו. לכן להצלתו, ניתן בו כוח מעוף של 4 ק"מ בשעה. הוא נברא במשקל קטן, כדי שלא נרגיש בו בעומדו עלינו. בעקיצתו מפריש הוא לגופינו חומר משתיק כאב (מרדים כרופא שיניים) ורק אחר שהוא עף, פוסקת פעולת ההרדמה ואנו חשים בכאב, מרימים יד להרוג את היתוש שכבר עף... ומסתכל מרחוק כיצד אנו מכים את... עצמנו!!!

בגופו מטיילים כבארמון עשרות אלפי נבגוניות, המתרכזות בפיו ועוברות לגוף בשעת העקיצה, ומחדירות בו את מחלת הקדחת. גודלן ומשקלן יחסית ליתוש, כיחס התרנגולת בת קילו וחצי לפיל בן ארבע טון...! וכל נבגונית היא בגודל כלב לעומת עכבר, בהשוואה לחיידק...! 500 חיידקים יכולים לשחק כדורגל על חוד של סיכה...! מיליארדי חיידקים נמצאים בכל אתר-אדמה, אויר וים - הגם שאין רואים אותם אלא במיקרוסקופ. חיידק חד תאי וזעיר זה מורכב מאיברים שונים מושלמים, ממספר עצום של אטומים הפועלים בהתאמה מופלאה, כשכל אחד יודע את תפקידו ואת מקומו. וכל חיידק כזה עדיין... גדול פי חמש מנגיף...!!!

 

צב-ים

 

ליד חופי ברזיל הרחוקה, חי לו צב-ים, המהלך בשלוה בתוך עשב הגדל בחוף. כל שנתיים הוא מתעורר לפעולה בלתי שגרתית, הוא יוצא עם חבריו למסע ארוך, מניח לו את החיים הטובים והשקטים בתוך עשב הים ליד החוף, ושט אלפיים ומאתיים וחמישים ק"מ, עד לאיי אסנסיון... המרחק הוא עצום, לא רק לגבי צב השוחה בקצב של צב...! איים אלה נמצאים באמצע הדרך שבין ברזיל ואפריקה, למרבה הפלא הם כל-כך קטנים עד כי קשה להבחין בהם במפה רגילה, מכל מקום אין דבר זה מעכב את צב הים שלנו, הוא מגיע אליהם בלי מצפן, מבלי שלמד איך לנווט בבית ספר לקציני-ים... כדי להטיל את ביציו שם, ולאחר השלמת המשימה חוזר לברזיל...! עד היום איננו יודעים למה מתעקשים הם להטיל דווקא שם את ביציהם, ומה מדריך אותם במסעיהם...! אבל אנו רואים בחוש, ש"מישהו" מלמעלה, נתן בהם כוח מיוחד!

 

עכביש המים

 

עכביש המים יוצר מחוטיו קן בצורת כדור פורח, ומדביקו לאיזה עצם מתחת למים. עתה הוא עולה על-פני המים, מסבך בגאוניות בועת אויר אחת בשערות שבחלק גופו התחתון, צולל עמה למים ומשחרר אותה מתחת לקן. על פעולה זו הוא חוזר פעמים רבות עד שהקן מתמלא אויר... אז הוא מוליד את ולדותיו ומגדלן בקן הפורח, מוגנים מהתקפות אויר...! מהיכן יש לו שילוב נפלא של מלאכת אריגה, כושר הנדסי ואוירודינמיקה?

 

הפרפר

 

פרפר מסוגל לגלות את בת זוגתו על-ידי קליטה בחוש הריח, באמצעות חומרים כימיים הנקראים 'פורומונים', וזאת במרחקים עצומים של  כ30- ק"מ...!! האם הכוח הזה נהיה "מעצמו"? אנחנו מסוגלים לחשוב כך?

 

העטלף

 

העטלף זולל פרפרי-לילה לתיאבון. איך נשמרים הפרפרים, שאוזניהם אטומות לקולות העולם ורחשיו, מאויבן זה? והנה למרבה "המזל והמקרה הטוב", הפרפר שומע רק קול אחד, רק את קול העטלף...!! האם זהו "המזל העוור"?

 

החיפושית

 

חוקר גרמני אשר חקר ולמד אודות החיפושית, מגלה מעט מנפלאות הבורא הטמונים ביצירה זו. כאשר החיפושית ניצבת מול אויב כמו הקרפדה, אותה קרפדה פוערת פיה לאוכלה, פתאום נשמע קול נפץ אדיר, והקרפדה החרדה בורחת ואינה מנסה לאכול שוב חיפושיות מעין אלו. מה בעצם קרה? והנה החוקר מגלה:

החיפושית הנה 'טנק' כימי מתוחכם ביותר. בגוף החיפושית נמצאים שני תאים, תא אחד מכיל בתוכו חומר כימי הנקרא 'אידוקינון', והתא השני מכיל בתוכו חומר כימי חריף ביותר בריכוז מדהים של 23% הנקרא: "מי חמצן".    החיפושית יודעת "משום מה" לייצר חומר זה בלי שתינזק היא עצמה...!

בחלק האחורי של החיפושית נמצא קנה הדומה לקנה של טנק. הניתן לכינון בזוית רחבה מאוד, וגם כלפי מעלה וגם כלפי מטה. בין שני התאים הנ"ל ישנו תא שלישי הניתן לכנותו בשם 'תא-נפץ': תא בעל דפנות גמישות וחזקות ביותר. וכשהחיפושית מגלה את האויב, מיד מוזרמת ל'תא הנפץ' כמות של מי חמצן בצד אחד, וכמות של 'אידוקינון' מצד שני, תערובת זו מתחממת תוך יצירה של גזים ונוזל צורב המתפרץ החוצה, עם קול נפץ מחריד, והחיפושית מסוגלת בפרק זמן מיידי זה לכוון את 'לוע התותח' הזעיר בדיוק מפליא מול האויב, והתוקף הפך לנתקף...!

למעשה קיים חומר כימי נוסף שמעכב את ההתפוצצות, בשעה שאין סכנה. הוא פשוט מפריד בין שני החומרים הנזכרים, רק כאשר החיפושית רוצה להפגיז את האויב.. היא מייצרת שוב חומר אחר (נוסף!!!), אשר מנטרל את אותו חומר מעכב, ואז נוצר הקצר והראקציה מתרחשת...!!